NEW YORK’TA GENÇ TÜRK GİRİŞİMCİ SAMET OYNAMIŞ İLE RÖPORTAJ ZAMANI…

RÖPORTÖR:Öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz? Samet Oynamış kimdir?

KİŞİ:1990 yılında Ordu’da doğdum. Sonra ailemle birlikte İstanbul’a taşındık. Lise eğitimime kadar buradaydım. Lisede yatılı olarak Gökçeada Savaştepe Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudum. Daha sonra lisans eğitimim için Ankara’ya ODTÜ’ye geldim. Girişimcilik faaliyetlerim üniversite yıllarımda başladı. avrupayauc.comprojelist.cominterrailamerica.comgibi sitelerim oldu. Buralardan para kazandıkça gerek AB projeleriyle gerek kendi çabalarımla dünyanın birçok ülkesine gittim. Buradaki güncel girişimleri yerinde inceleme fırsatı buldum. Diğer yandan her yaz ABD’ye Work and Travel programı kapsamında gitmeye başladım. Hayata geçirdiğim girişimler çoğunlukla lise yıllarından itibaren ailemden ayrı yaşayarak hayata erken atılmam ve gezip gördüğüm yerlerin harmanlamasıyla ortaya çıktı diyebilirim.

RÖPORTÖR: Girişimcilik yolculuğunuzu anlatır mısınız? Ne gibi zorluklar yaşadınız? Nelerden  geçtiniz?

KİŞİ:Tabi girişimcilik ülkemizde yeni yeni popüler olan bir kavram ve meslek. Özellikle memur kesimden gelen yaşıtlarım için girişimcilik çokta mümkün olmayan bir iş. Ancak benim hikayem biraz farklı. Küçüklüğümden beri bir şeyleri başarmayı yada elde etmeyi dışarıdan asla beklemedim. İlkokulda bile kantinde çalışarak kendi çikolatamı alıyordum. Şu an 30 yaşındayım, bu yaşıma kadar öyle oldu. Üniversite hayatı tabi daha özgür olduğumuz, dil öğrendiğimiz, dünyayı görme fırsatı bulduğumuz bir dönem. Bende bunu iyi kullandığımı düşünüyorum. WordPress ve photoshop bilgim bu işlere kolayca atılmamı sağladı. Daha sonrasında kazandığım parayı hep işlerim ve seyahatlerim için harcadım ve şu an olduğum yerdeyim.

RÖORTÖR:Üniversite hayatınızda girişimcilik adına neler yaptınız? Üniversite hayatınızda kendinizi geliştirmek adına neler yaptınız?

KİŞİ:Üniversiteyi ODTÜ’de okumam benim dönüm noktam olmuştur. Birincisi İngilizce öğrendim. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. Farklı kültürleri, yabancı kaynaklardan öğrenmem ve sonrasında yurtdışına giderek bunları bizzat görmem bana inanılmaz bir bakış açısı kattı. Sonrasında avrupayauc.comprojelist.cominterrailamerica.comvolumeteer.org gibi sitelerle sıçrayışımı gerçekleştirerek şimdiki olduğumuz noktaya geldik. Şu an amerikadasirket.comdelawaresirket.comdelawareagency.com gibi sitelerle yaklaşık 15 kişilik bir ekibim var ve sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok ülkesinden Amerika’da şirket, vergi beyannamesi, yatırımcı vizesi, muhasebe, telefon, adres gibi hizmetler veriyoruz.

RÖPORTÖR:Girişimci olmak isteyen insanlara verebileceğiniz tavsiyeler neler olurdu?

KİŞİ:Tabi girişimcilik insanın doğasında olan bir şey ancak sonradan öğrenilmesi de işten değil. Öncelikle dil bilmek, bol bol seyahat etmek ve dünyadaki teknoloji trenlerini takip etmek bir girişimcinin yapması gereken ilk şeylerden. Para kazanmayı bir hayat felsefesi haline getirin. Para kazanmak sizi kapitalist yapmaz. İstediğiniz şeylere çok daha kolay erişirsiniz ve insanlara faydanız olur. Şu an 15 kişilik bir ekibim var ve çoğu aile geçindiriyor. İnsanlara bu yolla faydalı olmak beni çok mutlu ediyor

RÖPORTÖR:Amerika Müslümanlar Birliği’nde gönüllülük projesine katılmışsınız. Bu projeden ve kurumdan bahsedebilir misiniz?

KİŞİ: 2011 yılında şimdiki şirketlerimin genel müdürü Mustafa Emre Selek ile ABD’ye gitmiştik. Bazı talihsizliklerden sonra gönüllü olarak çalışmaya karar verdik. Newark / Delaware’de Mısırlı ve Türk müslümanlar tarafından kurulmuş olan Amerika Müslümanlar Birliği’nde Ramazan ayı boyunca gönüllü olarak çalıştık. Tabi bu sistemi orada inceleme fırsatımız oldu. Dönüşte dünyadaki diğer dernek – vakıf gibi gönülülük programı sunan kurumları inceleyerek bunu online ortamda paylaşmaya başladık. Bunun neticesinde ilk ismi volumeteer.org olan volunteer.works ortaya çıktı. Halen Estonya ekibimiz tarafından güçlü bir teknolojik altyapıya kavuşturarak bu projemizi canlandırmaya çalışıyoruz.

RÖPORTÖR: Avrupayauc.com’u anlatır mısınız?

KİŞİ: avrupayauc.com ve projelist.com yine bahsettiğim gibi üniversite hayatımda yaptığım girişimlerden bazılarıydı. Daha sonra bunlar evrilerek amerikadasirket.comdelawaresirket.com gibi sitelere dönüştü.

RÖPORTÖR:Cohen Investment LLC.’yi anlatır mısınız?

KİŞİ:10) Cohen Investment LLC ile başarılı bulduğumuz girişimlere yatırım yapıyoruz.

RÖPORTÖR: Çok teşekkür ederim Samet Bey.

KİŞİ: Rica ederim.

Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Home

https://delawareagency.com/embed/#?secret=OsSmwiJoYb

Bu kadar başarılı bir girişimcinin bana geri dönüş yapmasına ve bilgilerini paylaşmasına çok mutlu oldum.Bundan ötürü çok teşekkür ediyorum.Ben hazırlarken çok keyif aldım.Umarım sizler de okurken keyif alırsınız.Başka yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın:)

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: