ADANA’DA KURULMUŞ OLAN ÇİĞDEM SEZER AKADEMİ’NİN KURUCUSU,ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ,MENTOR,BİLİM İLETİŞİMCİSİ,SİFİGU EĞİTMENİ,MÜHENDİS ANNE BLOĞUNUN BLOG YAZARI AYNI ZAMANDA DA 2 KİTABA SAHİP BİR YAZAR OLAN ÇİĞDEM SEZER İLE RÖPORTAJ ZAMANI…

RÖPORTÖR:Öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

KİŞİ:Profesyonel İnovasyon ve Girişimcilik Koçu ve Mentoruyum. Aynı zamanda eğitmenlik yapıyorum. 22 yıldır çalışma hayatının içerisindeyim ve 18 yıldır da İnovasyon, Ar-Ge, Girişimcilik, Yaratıcı düşünme Proje Yönetimi konularında çalışıyorum. Sanayicilere ve çocuklara, gençlere inovasyon ve girişimcilik konularında eğitimler, atölyeler ve mentorluk/koçluk çalışmaları gerçekleştiriyorum. 10 yıldır Mühendis Anne ismi ile blog yazıyorum (www.muhendisanne.com). İki kitabım var ve yeni kitap çalışmalarına da devam ediyorum.

RÖPORTÖR:Sizce bir endüstri mühendisliği öğrencisi hangi özelliklere sahip olmalıdır? Ya da nasıl olmalıdır?

KİŞİ:Hangi meslek dalını okuyorsanız okuyun mutlaka yenilikçi düşünen, çok okuyan ve araştıran biri olmanızı tavsiye ederim. Endüstri Mühendisliği, içerisinde hem makineyi hem de insan kavramını bulunduran bir meslek dalı. Bundan dolayı teknoloji ile aramız iyi olduğu kadar insanlarla iletişimde de başarılı olmamız gerekiyor. Sağlıklı iletişim kurmak, sosyal olmak hangi işi yaparsanız yapın mutlaka gerekli. Ve sadece bir konuda uzmanlaşmayın. Tek bir şeyi iyi bilen, başka konularda bilgisi ve fikri olmayan birisi olmayın. Artık farklı alanlarda da bilgisi olan, bir şeyler öğrenen, yeni şeylerle kendini donatan kişiler olmak gerekiyor. Yaratıcılık potansiyeli yüksek olan bir dönemdeyiz ve böyle olmamız gerekiyor.

RÖPORTÖR:Bir endüstri mühendisi üniversite hayatında kendisini nasıl geliştirebilir?

KİŞİ:Farklı platformların içerisinde bulunmalarını, proje çalışmalarında görev almalarını öneririm. Özellikle sosyal inovasyon projelerinde mutlaka görev alın. İlgi duyduğunuz alanlarda, tutku duyduğunuz konularda sizler de kendi sosyal platformlarınızı, çalışma gruplarınızı kurabilirsiniz.

Gerçekleştirilen seminerlere, konferanslara katılın. Dinleyici olun, organizasyonda yardım edin.

Gerek proje çalışmaları kapsamında gerekse staj çalışmaları kapsamında olsun, mutlaka sanayi çalışmalarında bulunun.

RÖPORTÖR:Bir endüstri mühendisi bilgisayar anlamında hangi programları ve yazılım dillerini bilmelidir?

KİŞİ:Bir endüstri mühendisinin mutlaka bir yazılımcı olması gerekmiyor. Kodlama, yazılım gibi konular artık dijitalleşen dünyanın temelinde olan şeyler. Bir yazılımcı olmasanız bile temel bazda kodlamayı, teknolojiyi bilmek gerekiyor diye düşünüyorum.  Eğer yazılım alanında çalışan bir endüstri mühendisi olmak istiyorsanız en çok kullanılan yazılım programlarınızı bilmeniz gerekiyor.

RÖPORTÖR:Kodlamada çok yetenekli olmayan bir endüstri mühendisinin hangi sektörü seçmesi ya da kendisini hangi alanda geliştirmesi doğru olur?

KİŞİ:Öncelikle bir endüstri mühendisi olarak okulu bitirince hangi alanda çalışmak istediğinizi belirlemenizi tavsiye ederim.  Üretim planlama, kalite, yönetim, yazılım, proje, lojistik, finans, satış ve pazarlama gibi hangi alanlarda faaliyet göstermek istediğinizi belirleyin ve ona göre kendi kariyer planınızı oluşturun.

RÖPORTÖR:Okul markası, İngilizce seviyesi, okul ortalaması, network, sosyal kulüpler(girişimci, aktif, sosyal olmak), araştırmacı olmak gibi kavramları kıyaslamış olsaydınız önem sırasına göre nasıl sıralardınız?(Başarılı bir endüstri mühendisi olmak için)

KİŞİ:Network ve sosyal platformlarda aktif olmayı ön sıraya koyabilirim ama yabancı dilin ve okuldaki derslerimizin başarısı da önemli unsurlar tabii.

RÖPORTÖR:Girişimcilikte ilerlemek isteyen bir endüstri mühendisine bir yol haritası çizmiş olsaydınız nasıl anlatırdınız? Ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz?

KİŞİ:Girişimcilik yolunda hayata geçirmek istediğiniz bir iş fikri varsa mutlaka girişimcilik konusunda faaliyet gösteren Kuluçka Merkezleri, Teknoloji Transfer ofisleri ve Melek Yatırımcılık Ağları ile iletişimde olun. Onların proje programlarına katılın. Eğer İnovasyon projeniz varsa TUBİTAK’ın 1512 girişimcilik destek programından faydalanabilirsiniz. Bu süreçte mentorluk desteği almalarını önemle tavsiye ederim.

RÖPORTÖR:YDS,YÖKDİL ya da dilini geliştirmek isteyen bir mühendise neleri tavsiye ederdiniz? İngilizce nasıl geliştirilebilir?

KİŞİ:İngilizce en çok deneyimle öğrenilen bir dil. Çok konuşmak, çok dinlemek ve çok okumak gerekiyor. Ve en önemlisi de korkusuz olmak.  Konuşurken hata yapabilirsiniz sorun değil, ama hata yaptıkça öğreneceksiniz.  Akademik İngilizce için elbette farklı kaynaklar var ve bu kaynaklara çalışmak gerekiyor. Ama konuşma İngilizcesi için bolca deneyim öneririm. Artık bununla ilgili çok güzel uygulamalar da var. Bu uygulamalardan da destek alabilirsiniz. Bizim dönemimizde bu tür imkanlar yoktu ama şimdiki zamanda böyle fırsatlar çok fazla.

RÖPORTÖR:Gönüllü staj yaptınız mı? Zorunlu stajlarınızı nerelerde yaptınız? Stajlarınızdan bahseder misiniz?

KİŞİ:Okulda okurken yaptığım stajları tam anlamıyla yerine getirdim. Bana desteği büyüktü. Gerçek anlamda çalıştım. Özellikle okurken sanayide mutlaka deneyim kazanmanızı öneririm.

RÖPORTÖR:Yazarlık için verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? İyi bir yazar olmak isteyen birine neleri önerirdiniz? Kitabınızı bastırırken nasıl zorluklar yaşadınız?

KİŞİ:Yazmak keyifli bir süreç ama kendini bu konuda sürekli geliştirmek gerekiyor. Ve bolca da okumak gerekiyor. İyi bir okur olmayan iyi bir yazar olamaz. Ben böyle düşünüyorum. Her gün yazın, az da olsa, kötü de olsa yazın. Yazdıkça gelişiyorsunuz. Kitaplarımı yazarken ve basılırken ben de çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum, bu bir süreç. Ama ilk adımı atmaktan da asla korkmayın. Öğrenmek için ilk adımı atmak gerekiyor. Yazmak benim hayatımın önemli bir kısmını oluşturuyor. Benim bir tutkum. Kitabımı bastırırken özellikle yayınevi bulma konusunda sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bir de kitabınızın çok sayıda okuyucuya ulaşmasını sağlamak için çok fazla emek sarf etmeniz gerekiyor. Ülkemizde okuyucu kitlesi az maalesef.

RÖPORTÖR:Sifigu Fizik ekibini anlatır mısınız? Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

KİŞİ:fizikçi Grubu (Sifigu) ekibi ile Adana Üniversite sanayi Ortak Araştırma Merkezinde (Adana ÜSAM) çalışırken tanışmıştık. Kurucusu Ali Çetinkaya ve proje Ortağı Mehmet Doğan ile birlikte bizim bir girişimcilik projemize katılmışlardı. Yıllar sonra yollarımız yeniden kesişti. Beş yıldır bu ailenin bir üyesi olarak eğitmenlik yapıyorum. 5 – 14 yaş grubu çocuklara, gençlere atölyeler düzenliyoruz. Robotik kodlama, İnovasyon, Girişimcilik, Bilim, Deneyler, Zeka oyunları, icat atölyeleri ile keyifli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bizler de çocuklardan çok şey öğreniyoruz. Aynı zamanda okullarda da çalışmalarımız var. Seminerler ve bilim gösterileri yapıyoruz. Çok sayıda çocuğa ulaşıp bilimi sevdirmeye çalışıyoruz. Sifigu’nun çalışma hayatımda yeri çok değerli. Çocuklarla birlikte olmayı, onlarla yaratıcı projeler üretmeyi seviyorum.

RÖPORTÖR: Çiğdem Sezer Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde neler yaptığınızdan bahseder misiniz? Ne gibi hizmetler, projeler bulunmaktadır?

KİŞİ:14 yıl Adana ÜSAM’da çalıştıktan sonra 2016 yılında ayrıldım ve kendi işimi yani “Çiğdem SEZER Danışmanlık ve Eğitim” şirketini kurdum. Çalışmalarıma şu anda Çiğdem Sezer Akademi olarak devam ediyorum. Kurum ve kuruluşlara, girişimcilere inovasyon, yaratıcı düşünme, girişimcilik, proje yönetimi, motivasyon, Ar-Ge ekibi kurma konularında mentorluk, eğitmenlik ve profesyonel koçluk yapıyorum. Sanayinin çalışma hayatımda yeri ayrı.

RÖPORTÖR:Çift dal yapmayı düşünen bir endüstri mühendisliği öğrencisine hangi mühendisliği tavsiye ederdiniz? Bilgisayar, elektrik-elektronik, inşaat, makine mühendisliklerinden biri.

KİŞİ:hayatınızda ne yapmak isteğiniz ile ilgili bir şey bu. Eğer yazılım alanında çalışmak istiyorsanız Bununla ilgili bir dal seçebilirsiniz. Eğer yöneticilik alanında kendinizi geliştirmek isterseniz İşletme ile ilgili bölümleri seçebilirsiniz. Burada yol haritanızı belirlemek çok önemli. Sevdiğiniz işi yapın ve bu yolda eğitimlerinizi geliştirin.

RÖPORTÖR: Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

KİŞİ:Rica ederim.İyi günler

Aşağıda vermiş olduğum linkleri ziyaret edebilirsiniz.www.cigdemsezer.comwww.muhendisanne.comwww.sifigu.com

Bizlere yardım ettiği için Çiğdem Sezer’e  çok teşekkür ediyorum.Keyifli okumalar dilerim:)

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: