KİTAP TAVSİYESİ GÜNÜ;GİRİŞİMCİLİK ÖYKÜLERİ

Merhabalar sevgili okurlarım. Okuduğum kitabı yeni bitirebildim ve şu an yorumlamaya başlıyorum hemen. Yine geldim girişimcilikle karşınıza. Kitap, ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu’nun hazırlamış olduğu bir kitaptır. ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu olarak genç girişimci adayları pek çok   Türk girişimciyle röportaj yaparak burada bu bilgileri toparlamışlardır. 20 tane Türk girişimciyle röportaj yapmışlardır.

Bu kişiler; Pegasus yönetim kurulu başkanı Ali Sabancı, B-FİT kurucusu Bedriye Hülya, ciceksepeti.com’un kurucusu Emre Aydın, Halıcı Yazılım Evi Kurulu Başkanı Emrehan Halıcı, Ece Holding’in yönetim kurulu başkanı Erdem Çenesiz, SDT genel müdürü Fatih Ünal, Simit Sarayı kurucusu Haluk Okutur, Toplum Gönüllüleri Vakfı kurucusu İbrahim Betil, TÜMER Mühendislik kurucusu İtila Tümer, onedio.com’un kurucusu Kaan Kayabalı, Çilek A.Ş. genel müdür Muzaffer Çilek, AKUT kurucusu Ali Nasuh Mahruki, yemeksepeti.com’un kurucusu ortak Nevzat Aydın, dacik.com’un kurucusu Serkan Ünsal, ENKA Şirketler grubu fahri başkanı Şarık Tara, Tekin Acar Kozmetik’in kurucusu Tekin Acar, Banvit A.Ş. ‘nin kurucusu Vural Görener, Aslanoba Capital Ortağı Cankut Durgun,  ATLASJET Havayolları Yönetim Kurulu başkanı Murat Ersoy, ORKA GRUP BAŞKANI Süleyman Orakçıoğlu’dur.

Ve bir kaç tanesinin dışında çoğu girişimci,  sermayesi olmadan bu işlere başlamıştır. Hepsinde ortak olarak gördüğüm en önemli şey kendilerini hayranlıkla okuduğum azimleri, hiç pes etmeyişleri ve artık yeter dememeleriydi. En önemlisi sermaye olmadan ne kadar güzel şeyler başarabilmişlerdi ve bu kararlılığa bir kez daha saygı duyuyorum hepsi için.

Kendilerine ait yani onları motive eden belli sözleri varmış. Gerçekten çok beğendim ve yukarıda saydığım girişimcilerin beğendikleri sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Allah gördüğünden geri koymasın.” (Alıntıdır.)

“Başarısız olsaydım başarısızlığın beni pişman etmeyeceğini biliyordum. Beni pişman edecek şey ise asla denememek olacaktı.” (Alıntıdır.)

“Hem değişmeliyiz hem de değiştirmeliyiz.” (Alıntıdır.)

“Kolay olanı herkes yapar, kolayı değil doğru olanı yapalım.” (Alıntıdır.)

“Zamanı satın alamazsınız.” (Alıntıdır.)

“Söylemekle yapmak arasında okyanuslar var.” (Alıntıdır.)

“Zor hemen, imkansız biraz sonra.” (Alıntıdır.)

“Ağır ağır acele et.” (Alıntıdır.)

“Hep fresh kal.” (Alıntıdır.)

“Eğer bir tane bile yanlışınızı görmüyorsanız, kendi kendinizi mükemmelleştiriyorsunuz demektir. Bundan sonuna kadar kaçının.” (Alıntıdır.)

“Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir.” (Alıntıdır.)

“İnsanlar genelde girişimcilerin risk almayı seven kişiler olduğunu düşünür, ben buna katılmıyorum.” (Alıntıdır.)

“Kontrol edemediğin iş senin işin değildir.” (Alıntıdır.)

“Büyüdükçe küçüleceksin.” (Alıntıdır.)

Sözleri de bunlar. Gerçekten ileriki yaşamınızda girişimciliğe yer vermeyi düşünüyorsanız tam da okumanız gereken bir kitap bence. Anlamlı ve gerçek olan bu öyküler gerçekten yön vericiydi. Okumanızı tavsiye ediyorum. Bir dahaki yazıda görüşmek dileğiyle:))

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: