BEYPAZARI’NIN GİRİŞİMCİ KADINLARIYLA RÖPORTAJ ZAMANI

Evett sevgili okurlarım. Yine geldim yepyeni bilgilerle. Bu sefer girişimci kadınlarla röportaj yapalım dedim. Arkadaşlar ben Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yaşamaktayım. Beypazarı; tarihi  evleriyle, havucuyla,lokumuyla,kurusuyla,sarmasıyla,80 katlı baklavasıyla meşhurdur.Daha meşhur olan pek çok şeyi var ki say say bitmez. Beypazarı Maden Suyu bile ayrı bir değer taşır. Beypazarı insanların çokça bildiği tarihi bir yerdir. Burada üretim çok gelişmiştir ve buranın insanlarının iş sıkıntısı pek fazla bulunmamaktadır. Çünkü buranın kadınları evde kuru gıda,el işi,yöresel ürünler yaparak eşsiz görünümü olan tarihi sokaklarımızda bulunan, turistlerimize sunulan sergilerimizde satış yapabilmektedirler. Ve çokça da gelir elde etmektedirler. Beypazarı tarihi bir yer olduğu için sokakları tıklım tıklım turistler doldurmaktadır. Bu yüzden ilçemizde her gün fazlaca gelir elde edilmektedir. Bugün bu girişimci kadınlarla röportaj yaparak sizlere sunmak istedim.

O zaman başlayalım röportajlarımıza:))

1-SEMA UZUNOĞLU(ORGANİK İÇECEK)

RÖPORTÖR: Merhabalar Sema Hanım. Nasılsınız?

KİŞİ: İyiyim teşekkür ederim siz nasılsınız?

RÖPORTÖR: Ben de iyiyim teşekkür ederim. Bugün sizinle bir röportaj yapmak istiyorum. Bir endüstri mühendisi öğrencisi olarak girişimciliğe  karşı ilgim var.Sürekli araştırmalar yapıyorum ve girişimcilikle ilgili kendimi geliştiriyorum. Gelecekteki yaşamıma girişimcilikle yön vermeyi düşünüyorum. Şimdi bana biraz girişimcilik sürecinizden bahsedebilir misiniz rica etsem?

KİŞİ: Tabi ki yardımcı olacağım size. O zaman başlayayım hemen. Beypazarı bayanları çalışkandır. Ben el işi yaparak çocuklarımı okutmaya, ayakta durmaya çalıştım. Şimdi ise organik içecek üzerine çalışıyoruz.Belediyemizin sayesinde tanıtımımız yapılarak bu hale geldik.Eşim çay işletmeciliği yapıyor. Eşimin çalıştığı yerde bayanlar  da olduğu için beraber çalışıyoruz artık. Soğuk ve sıcak içecek türleri sunuyoruz. Toplantılar oluyor, güzel ortamlar sağlıyoruz. Hem eğlenip hem de çalışıyoruz.14 sene önce bilhassa bu caddeden hiç kimse geçmezdi.Şimdi şu sokaklarda iğne atacak yer bulamıyoruz. Bu dükkanlarımızın dış görünüm güzelliği, dış çerçevelerinin yapılması ,kısacası her şey mükemmel oldu. İlçemiz cıvıl cıvıl oldu.İnsanlarımız,gelen misafirlerimiz musmutlu oldu. Belediyemize çok teşekkür ederiz ilçemizin gelişmesi için bu evleri ve sokakları restore ettirdiği için. Girişimcilikte en önemli şey kendinize inanmanız ve güvenmenizdir her zaman. Asla pes etmeyin,çalışıp didinin her zaman.İyi günler dilerim.

RÖPORTÖR: Çok teşekkür ederiz güzel bilgileriniz ve vaktinizi ayırdığınız için.

2-) GÜLTEN ADALI(YÖRESEL GIDA)

RÖPORTÖR: Merhabalar Gülten Hanım nasılsınız?

KİŞİ: İyiyim sizler nasılsınız?

RÖPORTÖR: İyiyim teşekkür ederim.  Bugün sizinle bir röportaj yapmak istiyorum. Bir endüstri mühendisi öğrencisi olarak girişimciliğe  karşı ilgim var.Sürekli araştırmalar yapıyorum ve girişimcilikle ilgili kendimi geliştiriyorum. Gelecekteki yaşamıma girişimcilikle yön vermeyi düşünüyorum. Şimdi bana biraz girişimcilik sürecinizden bahsedebilir misiniz rica etsem? KİŞİ: Severek yardımcı olmak isterim. Hemen başlayalım. Doksanlı yılların başından beri belediyemiz ilçemizi güzelleştirme adına çalışmalar yapmaya başlamıştır. Ve belediyemiz her evden bir kadının çıkmasını  istedi. O zaman tezgahlarımız vardı.Bu tarz işletmeler yoktu.Annem babamla birlikte bu işi yapmaya karar verdi belediyemiz öncülüğünde. Ki bir kadının tezgah başında beklemesi ya da dışarıda satış yapması büyük bir ayıptı ki annem babamla beraber bu işi yaptı.Şu an 19. yılımız oldu. Allah razı olsun belediyemizden. Belediyemizin sayesinde her kadın dışarıda tezgahın ya da işletmesinin  başında işini yapabiliyor.Turizmin Beypazarı’na gelmesiyle herkes bir iş sahibi oldu. Sonrasında üretimimizin belgeli imalathanelerimiz açıldı. Bu imalathanelerde hemen hemen yüzlerce insan çalışıyor. Her kadının evden çıkıp bir işi yapması ile bir çok kadın da faydalandı. Ve Beypazarı’na turizmi başlatan belediyemiz sayesinde her kadın iş sahibi. Ya evinde dolmasını sarıyor gelip satıyor ya da imalathanelerinde erişte,tarhana, baklava gibi ürünler üretiyorlar.

Umarım tüm kadınlar kendi ayakları üzerinde durabilir ve özgürlüklerine ulaşabilirler. Girişimcilikte en önemli etken kendine inanmaktır.İyi günler dilerim.

RÖPORTÖR:Çok teşekkür ederim ilginiz için.

3-)NESRİN AKSOY(YÖRESEL GIDA)

RÖPORTÖR: Merhabalar Nesrin Hanım nasılsınız?

KİŞİ: iyiyim teşekkürler.

RÖPORTÖR: Bugün sizinle bir röportaj yapmak istiyorum. Bir endüstri mühendisi öğrencisi olarak girişimciliğe  karşı ilgim var.Sürekli araştırmalar yapıyorum ve girişimcilikle ilgili kendimi geliştiriyorum. Gelecekteki yaşamıma girişimcilikle yön vermeyi düşünüyorum. Şimdi bana biraz girişimcilik sürecinizden bahsedebilir misiniz rica etsem?

KİŞİ: Tabi ki yardımcı olmak isterim. Gerçekten şu an bu kadar gelişmiş olmamızı belediye başkanımıza borçluyuz. Beypazarı devrim atladı gerçekten doksanlı yıllarda. Belediyemizin  bu desteği olmadan önce ben tarlada çalışan bir işçiydim. Günlük ücret kazanıyordum. Şu an yanımda 15 kişi çalıştırıyorum. Bizleri verdikleri desteklerle  ticaret kadını yaptılar. Yani kimse ben bu işi yapamam,bu işi beceremem demesin. bir şeyin ucundan başlasın gerisi geliyor zaten. Girişimcilikte en önemli şey kendine güvenmektir.İyi günler.

RÖPORTÖR: Teşekkür ederim.İyi günler dilerim.

4-RUHİYE GÖKMEN(YÖRESEL)

RÖPORTÖR: Merhabalar Ruhiye Hanım nasılsınız?

KİŞİ: İyiyim teşekkür ederim sizler nasılsınız?

RÖPORTÖR: Ben de iyiyim teşekkür ederim. Bir endüstri mühendisi öğrencisi olarak girişimciliğe  karşı ilgim var.Sürekli araştırmalar yapıyorum ve girişimcilikle ilgili kendimi geliştiriyorum. Gelecekteki yaşamıma girişimcilikle yön vermeyi düşünüyorum. Şimdi bana biraz girişimcilik sürecinizden bahsedebilir misiniz rica etsem?

KİŞİ: Yardımcı olmak isterim sizlere. Kendimi tanıtarak başlamak isterim. Ben Ruhiye Gökmen. 46 yaşındayım.9 yıldır bu işin içerisindeyiz eşimle beraber. Bizimki tesadüf oldu aslında. Biz yemek işiyle başlamıştık.O iş biraz zordu. Ve istediğimiz gibi gitmeyince oyuncak  bujiteriye döndük.Sonra kıyafeti deneyelim dedik.Beypazarı kıyafetleri ve şile bezi üzerine ürün satıyoruz genelde. Ve istediğimiz gibi gitti. Bu yüzden devam ediyoruz.Yani sonra olaylar böyle gelişti kendi kendine diyelim.Eşimle beraber işletiyoruz bu işi en başından beri. Başlarken hiç bir sermayemiz yoktu ve kimseden destek almadık. Hatta bir 4 sene hiç bir şey kazanamadık.İlk durumla şu anki durum arasındaki farklara bakacak olursak eğer; şimdi ilk duruma göre ciddi bir tecrübe kazandık. Kendimizi geliştirdik, geliştirmeyi  öğrendik. Zorlandığımız zamanlarda pes etmemeyi öğrendik.Müşterinin talebine göre ürünler satıyoruz. Şunu öğrendik ki; müşterinin talebine göre ürünler satılması gerekiyormuş. Demek ki bu piyasada bir açıkmış ki ortaya çıkmış oldu.Girişimcilik yapacak gençlere en büyük tavsiyem de; pes etmesinler, sabırlı olsunlar ve piyasayı araştırsınlar. Anlatacaklarım bu kadar umarım faydalı olmuşumdur.

RÖPORTÖR:Teşekkür ederim ilginiz için.

Yazımızın sonuna geldik. Ben kendilerini dinlerken ve size aktarırken çok keyif aldım. Umarım sizler de okurken keyif alırsınız:)

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: