ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KİMLERE GÖRE BİR MESLEKTİR?

Merhaba arkadaşlar. Bugün biraz endüstri mühendisi olabilmek için gerekli olan özelliklerden bahsedelim. Hepimiz liseden mezun olurken iyi bir mesleğe sahip olabilmek için çalışıyoruz ve çabalıyoruz. Fakat çoğumuz pek çok mesleğin çoğundan habersiz bir şekilde tercih yapıyoruz.Ya da bazı meslekleri seçerken özelliklerimize uygun olup olmadığına bakmıyoruz. Mesela kandan korkan biri sırf insanlar tarafından yapılan baskı yüzünden tıp yazabiliyor. Ve okulun yarısında okulu bırakıyor büyük olasılıkla. Hayatında büyük kaymalara sebep olabiliyor. Tüm insanlar belli özelliklere sahiptir. Fakat herkes birbirinden farklıdır bunu hiç bir zaman unutmayalım. Bu yüzden insanlar bazı işleri daha kolay yapabiliyor ve başarılı olabiliyor. Şimdi gelelim bir endüstri mühendisinin sahip olması gereken özelliklere.

Öncelikle bir endüstri mühendisi teknolojiye ve yeniliklere açık olmalıdır. Çünkü her şey artık teknoloji üzerine kurulu.Bu hayatta yenilikler olmazsa şayet hiç bir şekilde gelişemeyiz. Her zaman geri planda kalan bir ülke oluruz.

İkincisi bir endüstri mühendisi araştırmayı, okumayı,yeni bilgiler aramayı ve öğrenmeyi sevmelidir. Çünkü insan araştırmazsa asla ama asla gelişemez. Fakat bu araştırma tek bir konu üzerine olmamalı. Bir endüstri mühendisinin ilgilendiği konular olmalı. Hatta her konuda bilgi sahibi olmalıdırlar. Çünkü unutmayın kültürlü insan her zaman bir adım önde başlar. Mesela ben mesleğimin dışında metafizikle ciddi anlamda ilgileniyorum ve fazlasıyla okuyarak,araştırarak kendimi geliştiriyorum. Bir konferansta bir CEO bir endüstri mühendisinin her türlü alanda bilgi sahibi olması gerektiğini  söylemişti. Çünkü karşınıza her zaman sizinle aynı kültürü taşıyan insanlar çıkmayacağını, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlar çıkacağını yani bu yüzden de bizim her konuda kendimizi yetkin hale getirmemiz gerektiğini söylemişti. Ben de her zaman bu kanıya inanmışımdır. Lütfen araştırmacı bir kişiliğe sahip olmaya çalışın.

Üçüncüsü bir endüstri mühendisi özgüven sahibi olmalı. Hepimiz çocukluk dönemi geçirdik. Bazı çocuklar aşırı özgüvenli, bazıları ise özgüven eksikliği yaşıyor. Mesela ben özgüven problemi yaşayan bir çocuk olmadım hiç bir zaman. Hatta bu aşırı özgüven sahibi olmamdan ötürü başıma çokça da bela almışımdır. Ailemin başını çok ağrıtmışımdır. Özgüven problemim olmadığı için hayatta her şeyi tatmak ve yapmak istedim ve de yaptım. İnanın bunun için hiç pişman değilim. Çünkü her şeyi öğrenmek istedim ve de yaptım. Şu anda da yaptığım hiç bir şey için pişman değilim. Lütfen her şeyi deneyin, olmazsa olmaz ama siz yine de deneyin. Özgüven her şeyin başıdır unutmayın.

Dördüncüsü bir endüstri mühendisi matematiği sevmelidir. Çünkü bizim bölümümüz fizikten çok matematik ağırlıklı bir mühendislik dalı. Eğer matematik sevmiyorsanız vay halinize. Çünkü bu bölümdeki dersler matematik işlemlerinin yoğun olduğu bir mühendislik dalı. Hem de iş hayatında da pek çok işlem yapacağız unutmayın lütfen.Unutmayın hayat matematik üzerine kuruludur.

Beşincisi bir endüstri mühendisi daha baskın karakterli olmalıdır. Yani fikirlerini çok rahat bir şekilde ifade edebilmelidir. İnsanlardan çekinmeden bir şeyler öğrenmeye çalışmalıdır. Eğer bu şekilde olmazsanız bu işi yapabilmeniz mümkün değil. Hem de ileride yönetici pozisyonunda çalışırsanız, sizlerin idarecilik kapasitesine sahip olmanız gerek. İnsanları yönlendirebilmeniz gerek.

Umarım faydalı olabilmişimdir:))

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: