GÜÇLÜ VE BAŞARILI KADINLAR NASIL OLUYOR?

Merhabalar sevgili okurlarım. Bugün güçlü ve başarılı kadınların nasıl böyle olabildikleriyle ilgili bir yazı yazacağım sizlere. Günümüzde bu ülkede kadın olmak ve kadın olarak yaşamak gerçekten zor. Bazı insanlar o kadar gelişme gösterilmesine rağmen kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapmaktan bıkmadı gerçekten. İş hayatında olsun özel hayatta olsun kadınların bir kısmına ikinci sınıf muamelesi yapılmaktadır. Bazı erkeklerin bu muameleyi göstermesine de gerçekten bazı kadınlar sebep oluyor. Erkeklere fazla tolerans gösterdiklerini düşünüyorum gerçekten.Umarım bu fikir bir gün değişir. Çünkü kadınlar da erkekler gibi bir birey. Ve her işi kendileri ayakları üzerinde durarak yapabilirler.

Peki bu kadınlar nasıl güçlü ve başarılı oluyorlar? Gelelim bununla ilgili konuşmaya. Bir kere bu dediğim tanımlamadaki kadınlardan olmak istiyorsan öncelikle buna inanman gerek. Ben böyle bir insan olacağım demelisin kendine. Bir kere güçlü ve başarılı bir kadın özgüvenli olur. Özgüvenli bir kadın aynı zamanda kendini çok sever. Mesela ben çok kiloluyum ya da saçımın rengi çok çirkin gibi ifadeleri sürekli sayıklamaz. Çünkü kendini seviyordur ve bu şekilde kendini kabul ediyordur. Aynı zamanda özgüvenli bir kadın yaptığı hiç bir şeyden pişman olmaz. Çünkü yaptıysa vardır bir sebebi der.

Gelelim ikinci kısma. Böyle bir kadın hayatını planlar. Bu plan sadece kariyer anlamında değildir. Hayatındaki her şeyin bir planı vardır onun için. Her gün kalktığı saat bellidir,yapacağı tatili önceden planlar mesela, yapması gereken projelerini planlar gibi yani. Planlı yaşamak her zaman çok önemlidir. Her gün kafasına estiği saatte kalkan bir kadından güçlü olmasını beklemeyin zaten. Sorumluluklarına aşırı önem verir güçlü kadınlar. Onlar için hayatın önceliği sorumluluklarıdır. Sorumsuzlukla hiç bir iş yürümez zaten. Tüm sorumluluklarını bilmeli insan hem iş  hayatında hem de ev hayatında.

Şimdi de gelelim üçüncü kısma. Bir kere güçlü kadınlar çalışmaktan asla gocunmazlar. Onlar için çalışmak, bir şeylere emek vermek,çabalamak çok önemlidir. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmek için çırpınırlar sürekli. Genelde işlerini kendileri yaparlar. Kimseye minnet etmezler. Tabi ki yeri geldiği zaman insanlarla yardımlaşırlar. Fakat her zaman yardım almazlar.Genelde kendileri olabilmek için çırpınırlar. Ayrıca insanlara yardım etmeyi çok severler.

Geldik dördüncü kısma. Güçlü ve başarılı kadınlar hayatlarına kolay kolay birilerini almazlar. Onlar için zordur bir erkekle beraber hareket edebilmek. Çünkü onlar alışmışlardır kendi başlarına bir şeyleri başarabilmeye ve yalnız hareket etmeye. Yeri geldiği zaman onların da hayatlarında birileri olur. Fakat onlar bu konuda çok seçicidir. Genelde kendileri gibi güçlü ve başarılı erkekler isterler hayatlarında. Onları daha iyi anlayabilsin diye. Ama burada önemli olan bir nokta var. Bazı erkek egemenliği süren insanlar da başarılı eşleri olduğu zaman kendilerinden daha başarılı olmaması için elinden geleni yapar. Tabi ki hepsi için konuşmuyorum aradaki istisnalar için söylüyorum. Çünkü kendilerinden daha güçlü ve başarılı bir kadını asla ama asla hazmedemezler. Bunu sorun yapan çok eş örneği görmüşümdür hayatımda.

Ve beşinci kısımdayız.Güçlü ve başarılı kadınlar mükemmelliyetçiliğe ve ayrıntılara önem verirler. Çünkü onlar mükemmel olabilmek için didinen insanlardır.Kolay kolay hata yapmazlar. Tabi ki onların da hataları olmuştur zaman zaman. Ama kolay kolay olmaz.

Güçlü ve başarılı bir kadın bir karar alırken duygularından çok mantığını ön plana çıkarır. Çünkü bu hayatta her şeyin duygularla yürümediğini bilir. Mantık her zaman onlar için daha önemlidir. Daha çok mantıksal davranırlar. Yeri geldiğinde duygularını bastırabilmesini bilirler.

Aynı zamanda güçlü ve başarılı kadınlar asla insani özelliklerini kaybetmezler. Mesela yeri geldiğinde vicdanlı ve merhametlidirler. Yeri geldiğinde gülmesini ve pozitif olmasını bilirler. Hatta bazen çok samimi bulduğu insanların yanında çocuklaşırlar bile. Bir haksızlık karşısında asla susmazlar. Sesini çıkarmasını ve hakkını savunmasını bilirler.Hatta bazen haksızlığa uğramış bir insanı bile savunurlar.Çünkü onlar etrafında haksızlığa dair hiç bir şey istemezler.Onlar için adalet her zaman ön plandadır.Ama iş hayatında da bir o kadar otoriter,planlı ve mantıkçıdırlar. Yani her şeyi dozunda ayarlayabilen kadınlardır.

Güçlü ve başarılı kadınlar her zaman düşündükleri şeyleri dürüstçe söylemesini bilirler. Onlar için dürüstlük her zaman önemlidir. Bazen dürüst oldukları için sevilmezler insanlar tarafından. Ama onların içi çok rahattır.

Anlayacağınız güçlü ve  başarılı bir kadın olmak hem kariyer anlamında kendini geliştirmek hem de insani özelliklerini taşımakla mümkün. Güçlü kadınlar olarak yaşamanızı ümit ediyorum. Unutmayın güçlü ve başarılı olabilmek için kimseye ihtiyacınız yok sizin. Sizler bir bireysiniz ve sizlerin de aklı ve fikirleri var.Bakın yardımlaşmak başka bir şey. Fikir alırsınız bu başka bir şeydir tekrar söylüyorum. Ama lütfen siz olun. Sizi siz yapan değerleriniz olsun. Sizi siz yapan yetenekleriniz,özellikleriniz,hayalleriniz olsun. Ben çocukluğumdan beri etrafımda gördüğüm insanlardan ötürü hep bu konuya karşı hassas olmuşumdur. Bir erkeğin bir kadının kariyerini nasıl mahvettiğini gördüm etrafımdaki insanlardan. Ya da kadınları çalıştırmadıklarını gördüm. Bu yüzden erkek-kız ilişkilerine karşı hep ön yargılı olmuşumdur. Kusura bakmayın ama bir kız için neler geçerliyse aynısı bir erkek için de geçerlidir. Kimse için geleceğinizi mahvetmeyin. Allah size bir akıl vermiş. Bu aklı size verdiyse şayet bir şeyler yapabilin diye vermiştir. Boş yere dursun diye değil. Unutmayın kızlar biz çok güçlüyüz. Ve hep böyle olacağız her zaman. Hem iş hayatımızda hem de gündelik hayatımızda. Sağlıcakla kalın canım okurlarım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere:))

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: