CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA BİLİŞİM UZMANI,TEDX KONUŞMACISI,PEK ÇOK PROGRAM ÜZERİNE DERS VEREN BİR EĞİTMEN AYNI ZAMANDA YAZAR OLAN BUĞRA AYAN İLE RÖPORTAJ ZAMANI…

Merhaba sevgili okurlarım.Yepyeni bilgilerle karşınızdayım. Cumhurbaşkanlığı’nda bilişim uzmanı,TEDX Konuşmacısı,pek çok program üzerine ders veren bir eğitmen ve aynı zamanda yazar olan Sevgili Buğra AYAN ile birlikte çok güzel bir röportaj gerçekleştirdik.Kendisinden edindiğim değerli bilgileri sizlere aktarmak için sabırsızlanıyorum.O halde başlayalım:))

RÖPORTÖR: Merhaba Buğra Bey.Öncelikle bu röportajı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

KİŞİ: Merhaba.Rica ederim,seve seve yardım etmek isterim.

RÖPORTÖR:O halde başlayalım röportajımıza.Her yönüyle Buğra Ayan Kimdir? Yaşam hikayenizden bahseder misiniz?

KİŞİ: 1989 yılında Erzurum’da doğdum. KTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinden mezun oldum. Lise yıllarından beri internet teknolojileri üzerine çalışıyorum. Özel bir yaşam hikayem olduğunu düşünmüyorum.  Tipik Y kuşağıyım diyebilirim. Sadece matematik ve bilgisayara olan merakım hayatımı farklı bir yöne savurdu.

RÖPORTÖR: Günümüzde ülkemizde bilişim yönünde yapılan çalışmaların yeterli olduğunu  düşünüyor musunuz? Eskiye nazaran ne kadarlık bir gelişme olduğunu düşünüyorsunuz bir bilişimci olarak?

KİŞİ: Aslında bizdeki yayın çalışmaları olsun devletin verdiği ar-ge destekleri gayet güzel fakat genel sorun bilişim camiasının lobileşememesi, STK organlarının hakettiği kadar güçlü olamaması. Bu konuda adımlar atarsak sürecin daha da olumluya gideceğini düşünüyorum.

RÖPORTÖR: Yapay zekayla ilgili gelecekte oluşabilecek ve yeterli olabilecek meslekler nelerdir?

KİŞİ: Yapay Zeka’yı şöyle düşünebiliriz. Şu an her meslek bir şekilde bilgisayar ile nasıl ilgiliyse yakın zamanda da meslekler daha çok veri odağına gelip yapay zeka etkileşimini güçlendirecek. Tüm mesleklerin dönüşümü gibi düşünebiliriz.

RÖPORTÖR: TedX konuşmacısı olduğunuzu hepimiz biliyoruz. İyi bir konuşmacı nasıl olunur? Bu yeteneği kazanabilmek ve geliştirebilmek için neler yapılabilir?

KİŞİ: Bence konuşmacının başarılı olması olması için dinleyici kitlesini iyi tanıması, doğal olması ve alanında bilgili olması yeterli. Ama konuşmacının asıl karar vermesi gereken konu daha fazla kişi tarafından dinlenilmek mi istiyor yoksa az kişi tarafından dinlenilse de önemsediği şeyleri anlatmaya devam edecek mi ? TedX’in de kısa sürede misyonunu tamamlayacağını düşünüyorum. Tamamlamaya başladı bile diyebilirim.

RÖPORTÖR: Yapay zekayla ilgili ileride yaşanabilecek sıkıntıların neler olduğunu düşünüyorsunuz?

KİŞİ: Yapay zeka konusunda genellikle endişeler benzer. Devletlerin verileri otokratikleşmek için kullanması, şirketlerin özel yaşama müdahale etmesi , önemli bir oranda işsizliği tetiklemesi. Bu kaygıların hepsi yerinde. Gelecek bir dalga gibi geliyor , dalgayı yakalayıp üzerine çıkamayanlar için bu risklerin hepsi ne yazık ki var.

RÖPORTÖR: Bir mühendis olarak mühendislik öğrencilerine okul hayatında kendilerini geliştirmek adına neler yapması gerektiğinden bahseder misiniz?

KİŞİ: Diplomanın önemi gün geçtikçe azalıyor biliyorsunuz. Okulda bulundukları zamanı artık “aktif öğrenme” olarak tanımlanan şekilde geçirmeleri önemli. Udemy.com gibi siteler bu konuda hayati öneme sahip. Okulda öğrendikleriyle yetinmemeleri, küresel düşünmeleri gerekiyor. Sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde yer almaları da çok önemli.

RÖPORTÖR: Mühendislik öğrencileri için iyi bir konuma gelebilmek için okul ortalamasının, stajların, yabancı dillerin , okul markasının ve kendini geliştirmenin ne kadar oranda etkili olduğunu sıralama yaparak anlatabilir misiniz?

KİŞİ: Yabancı dil , İngilizce olmazsa olmaz. Staj, eğer dolu geçirilirse önemli. Ama bazen aynı yerde staj yapan 2 kişiden biri çok dolu geçirirken diğeri bomboş geçirebiliyor. Bu biraz kimin yanında Staj yaptığınızla da ilgili.  Okul ortalaması ve okul markası da eskisi kadar olmasa da belli bir öneme sahip diyebilirim.

RÖPORTÖR: Yazarlığa ne zaman başladınız? İyi bir yazar olabilmek için neler yaptınız? Kitaplarınızın yazılması ve yayımlanması sürecinden biraz bahseder misiniz?

KİŞİ: Aslında kendimi bildim bileli yazıyorum. İki şeyden dolayı yazmayı seviyorum. Biri kendi bilgimi disipline soktuğumu düşünüyorum. İkincisi de disiplinli bir bilgi üreterek dilimize ve insanımıza hizmet ettiğimi düşünüyorum. Ne üzerine yazacağımı seçmem uzun sürüyor. Bazen yıllarca sürebiliyor. Ona karar verdikten sonra kaleme almam yaklaşık 3-12 ay arası sürüyor. Yayılması kısmında rahat olmamın sebebi internette onbinlerce insanın ücretsiz hizmetlerinden yararlanmış olması. Dolayısıyla bir çok insan çalışmaları destekliyor ve hızlı yayılıyor.

RÖPORTÖR: Yazılım sektöründe başarılı olmak isteyen bir insanın nasıl başlaması gerektiği ve yazılım dilleriyle ilgili biraz bilgi verir misiniz? İyi bir yazılımcı olabilmek için neler yapılması gerekir?

KİŞİ:Bence önce merak etmesi ve hayal kurması lazım. Bunun için de bol bol okuma yaparak geleceğin dünyasını anlamaya çalışmalı. Bu dünyada hangi değişimi tetikleyecek veya neyin değişmesini, kaybolmasını engelleyecek ? Bu soruya vereceği güçlü bir cevap onu başarılı kılacaktır.Çünkü soruya cevap vermesinin ardından gereken dili öğrenebilir, projesini hayata geçirebilir. Burada İngilizce’ye hakim olmak, Upwork, Github tarzı platformlardan faydalanmak ciddi zaman tasarrufları sağlayacaktır.

RÖPORTÖR:.Değerli bilgileriniz ve vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

KİŞİ:Ben teşekkür ederim.İyi günler dilerim.

Evett sevgili okurlarım.Bugünkü röportajımızın da sonuna geldik.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere:)

İLETİŞİM BİLGİLERİ

http://www.facebook.com/ orubugrayan

https://www.linkedin.com/in/bugraayan/

http://www.youtube.com/bugraayantr

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: