BİR ENDÜSTRİ MÜHENDİSİNİN ÜRETİMDE KAYNAK YOLCULUĞU

Hepinize merhaba arkadaşlar:)

Sizlerle bir süre ayrı kalmış olsak da yeniden bir aradayız. Bir takım mezuniyet işleri,iş yerindeki sorumluluklarım derken ancak dönüş yapabildim.

Uzun süredir sizlere bahsetmek istediğim bir konuyla karşınızdayım. Endüstri mühendislerinin üretimden uzak alanlarda çalışmak ile ilgili düşüncelerinin yoğun olarak var olduğu gözlenmektedir. Bir makine mühendisi kadar üretim derslerini yoğun olarak almasa da endüstri mühendisleri dilerlerse üretimdeki alanlarda yüksek başarı gösterebilirler. 2 senedir üretim planlama mühendisi olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Sadece planlama birimindeki işlerle sınırlı kalmayarak kendime üretimle ilgili pek çok bilgi ekledim. Üretimde çeşitli projelerin peşinden gitmek, farklı varyasyon durumundaki projeleri geliştirerek belli durumları elde edebilmek beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Özellikle “kaynak” operasyonuna karşı olan ilgimden ötürü çalıştığım yerde bununla ilgili kendimi geliştirebilmek için fazlasıyla deneyim kazanmaya çalıştım. Kaynak operasyonunda elde ettiğim mutluluğun bana kazandırdığı heyecan onur vericiydi. Bir planlamacı olsam da kaynak türlerinin hepsini denemeye çalıştım. Bir çok pratik yaparak donanım kazandım.

Kaynak operasyonunun bir bilim alanı olduğunu ve bunun bir meslek unvanı taşıdığını öğrendiğimde bu konuda kendimi daha çok geliştirmem gerektiğinin farkına vardım.

Kaynak operasyonunun türlerine bakalım. En çok karşımıza çıkabilecek olanlar; toz altı kaynağı, gaz altı kaynağı ve elektrot kaynağıdır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkesin öncelikle gaz altı kaynağından başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Başlangıcı yaptıktan sonra kaynağı ilerletebilmeniz gerekir. Bunun için de malzeme cinsini,kaynak yapacağınız torcun yönünü ve kaynak yapılacak bölümün yönünü doğru şekillendirmek gerekir.

Kaynak bilimi dediğimizde bu kadar kısa bir yazıdan ibaret olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda sizlere kaynakla ilgili çok detaylı ve teknik bilgiler vereceğim. Özellikle kadınların kaynak gibi alanlarda kadın gücünün etkisini ve büyüklüğünü hissettirebilmesini çok fazla istiyorum.

Bu ülke kaynak mühendisi sayısından artışı fazlasıyla hak ediyor. Özellikle kadın kaynak mühendisi sayımızın daha çok artması dileğiyle:)

Kaynak yaparken beni desteklemek adına beni kaynak bilimiyle kadın gücünü birleştirmek amacıyla paylaşan https://www.instagram.com/weldwolfofficial/ ve https://www.instagram.com/turkkadinkaynakci/ hesaplarına teşekkürlerimi sunarım.

Kadınlar tüm gücüyle her yerde olmayı başarıyor 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: